A Piac utca 58. számú ház falán találkozhatunk egy emléktáblával, mely arról tanúskodik, hogy az épület helyén álló házban élt Fazekas Mihály, a Ludas Matyi szerzője.
Fazekas Mihály a debreceni Református Kollégium diákja volt. Bár beállt közhuszárnak, de nem kedvelte a harcos életet, s apja halála után hazaköltözött Debrecenbe, ahol néhány évig visszavonultan élt, költészettel, füvészkedéssel töltötte idejét. Meleg barátság fűzte a híres debreceni költőhöz, Csokonai Vitéz Mihályhoz.
1804-ben készült el fő műve, a Ludas Matyi, aminek főszereplője az igazságot szolgáltató népi mesehősök magyar változatának egyik legismertebb alakja. A népmesei szálakkal átszőtt elbeszélő költeményben a költő humoros formában mutatja be, hogy a furfangos szegénylegény hogyan jár túl a gazdag uraság eszén, és - akárcsak a mesékben - miként diadalmaskodik az ügyesség és az elszántság a kapzsiság és a butaság felett.
A ház falán látható domborművek a Ludas Matyi öt jelenetét ábrázolják, egy pedig Fazekas és Csokonai barátságának állít emléket.
Fazekas Mihály a magyar botanikában is maradandót alkotott. Sógorával, Diószegi Sámuellel közösen adta ki Debrecenben a Magyar Füvész Könyvet, mely az első magyar nyelvű növényrendszertani mű Linné rendszere alapján.